Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Najpiekniejsze wyspy, atole i archipelagi świata. Magazyn EDEN od lat poszukuje rajów na Ziemi – w końcu nazwa do czegoś zobowiązuje! Dlatego pokusiliśmy się o nasz własny, całkiem subiektywny ranking najpiękniejszych wysp świata!

Tekst: Katarzyna Sołtyk

Od kiedy wiele tysięcy lat temu Bóg wypędził człowieka z Edenu, tułamy się po świecie, szukając drogi powrotnej do rajskiego ogrodu. Nasze poszukiwania nie ograniczają się jedynie do dawnych terenów biblijnych. Szukamy na wszystkich morzach i lądach świata. W wysokich górach, na błękitnych lagunach czy samotnych wyspach. A tam, gdzie krajobraz choćby w najmniejszym stopniu przypomina nasze wyobrażenia o mitycznym raju, odnajdujemy swoje miejsce na Ziemi, do którego chętnie wracamy – podczas kolejnych podróży lub choćby tylko pamięcią.

Ja najbardziej uwielbiam wyspy. Zawsze chętnie spędzam na nich urlop, bo to najlepsze miejsca na wypoczynek. Oddzielone od zgiełku wielkich metropolii morzem spokoju, owiane mgiełką tajemniczości, żyją swoim własnym rytmem. Bez pośpiechu, z dala od współczesności, na uboczu historii. A każda z nich jest niepowtarzalna.
Niestety, liczba rajskich wysp wciąż maleje, bo z wielu z nich biura podróży zrobiły już turystyczne eldorado, a inne dawno zostały zadeptane.

WYSPY – PRAWDZIWE RAJE NA ZIEMI

Na szczęście wciąż istnieją wyspy-raje, gdzie więcej jest natury niż cywilizacji i autentyczności niż reklamowego blichtru na pokaz. A znajdujące się na nich niewielkie miasteczka mają swój czas, zupełnie inny niż światowe kurorty. Robią wrażenie, jakby drzemały, jakby historia przysnęła w nich na co najmniej kilkadziesiąt lat. Warto się tam wybrać, by odnaleźć swój własny Eden.

Dla jednych rajem będzie luksusowy resort przy białej szerokiej plaży nad turkusową laguną, dla innych – koralowy atol z pięknymi miejscami do nurkowania, bądź fale oceanu nadające się do surfingu. Jednemu raj kojarzy się z dżunglą pełną dzikiej zwierzyny, innemu z chatką krytą tropikalną strzechą. A są tacy, którym wystarczy jeden magiczny widok, który na zawsze zostaje w ich pamięci i przywołuje niezapomniane wspomnienia. Jedno jest pewne – nie trzeba opuszczać Ziemi, by trafić do raju. Najpiękniejsze wyspy świata są bowiem miejscem, dzięki któremu w raju możemy się znaleźć jeszcze za życia. A zresztą – przecież to od nas zależy, jak i gdzie będziemy postrzegać swój raj…

Malediwy 140390581

WYSPY BAHAMA – MUSHA CAY – MAGICZNY ATOL 

Na początek… jedna z najbardziej luksusowych wysp, a właściwie atolów świata – Musha Cay. To ponad 150 akrów drobnego piasku otoczonego turkusowymi wodami Oceanu Atlantyckiego, należące do Davida Copperfielda. Słynny magik kupił je za 65 milionów dolarów. A teraz zaprasza wyjątkowych gości, którzy są gotowi zapłacić 39 tys. dolarów za dobę spędzoną w tym prywatnym raju (od 1 do 12 osób, przy minimum 4 nocach pobytu). Na wyspach równocześnie mogą przebywać maksymalnie 24 osoby.
Jak już zapłacisz tę nieco astronomiczną cenę, wszystko będziesz mieć na prywatny użytek. Wyspy, których jest w atolu łącznie 11, łódź lub katamaran, który zabierze cię na jedną z 40. magicznych plaż, słońce opalające twoją twarz i ciało, fale obmywające twoje bose stopy, rafę koralową do nurkowania, szum morza, orzeźwiające powiewy wiatru. I nie spotkasz tu nikogo obcego – oprócz obsługi oczywiście – bo te 4 dni zarezerwowane są tylko dla ciebie, twoich, przyjaciół, rodziny czy innych osób, z którymi zechcesz spędzić wyjątkowy urlop.
To jedno z najbardziej odosobnionych i relaksujących miejsc na Ziemi, a równocześnie wyspa, na której dostaniesz wszystko, czego tylko dusza zapragnie.

Bahama Musha Cay

WYSPA AUTRALIJSKA – TASMANIA

Tasmania kształtem przypomina serce. Zresztą... niejeden turysta, który tu przybył na zawsze zostawił cząstkę swojego serca i z tęsknotą wspomina każdą spędzoną tu chwilę. Dotyczy to zwłaszcza miłośników przyrody, przygody, czy spotkań z dzikimi zwierzętami. Wyspa leżąca u południowo-wschodnich wybrzeży Australii, słynie bowiem z naturalnych, pięknych krajobrazów oraz szeroko relacjonowanych przez światowe media regat żeglarskich Sydney-Hobart.
Wyspę uwielbiają zwłaszcza amatorzy pieszych wędrówek – zarówno tych krótkich, kilkugodzinnych wypadów do ukrytych w lesie wodospadów, jak i wielodniowych wędrówek pośród alpejskich krajobrazów. A także miłośnicy spływania dzikimi rzekami i eksplorowania skalistych wybrzeży – kajakami, tratwami, jachtami czy wycieczkowymi statkami. Niezapomniane wrażenia pozostawiają spotkania ze zwierzętami – diabłami tasmańskimi śledzącymi cię na leśnych ścieżkach (najchętniej po zmroku), czy fokami oraz delfinami podczas rejsów.

Tasmania

BORA BORA – WYSPA STWORZONA PRZEZ BOGÓW

Bora Bora to, obok Tahiti, najbardziej znana wyspa Polinezji Francuskiej. Jej druga nazwa – Mai te pora – oznacza „stworzona przez bogów”. Słynie z białych piaszczystych plaż, wulkanicznych szczytów sięgających ponad 2000 m n.p.m., często wystających ponad chmurami i urokliwej błękitnej laguny. Bajkowy krajobraz, niezwykła gościnność tahitańczyków i barwna wyspiarska kultura oczarowują przyjezdnych. Krystalicznie czyste wody są jednymi z najlepszych akwenów do nurkowania, windsurfingu czy żeglarstwa. Wiecznie zielone tropikalne lasy oraz szlaki kluczące wokół górskich szczytów zapraszają na wyprawy piesze, bądź samochodami terenowymi. Bora Bora, jak cała Polinezja na Oceanie Spokojnym, to także ulubiony kierunek na romantyczne wczasy we dwoje, zwłaszcza dla nowożeńców. Ekskluzywne kurorty z bungalowami stojącymi na palach nad turkusowymi wodami oceanu zachwycają niezależnie od pory dnia czy roku.

Bora Bora 53719447

WYSPA EDEN – SESZELE

Seszele to 115 rajskich wysp rozłożonych na obszarze większym niż Europa. Jedną z najmniejszych (zajmuje zaledwie 56 ha) jest Wyspa Eden, która z wiadomych powodów znalazła się wśród najpiękniejszych wysp naszego rankigu. Leży tuż obok największej wyspy archipelagu – Mahe. Natrafiłam na nią, oglądając katalog polskiego biura nieruchomości, które oferowało sprzedaż nadmorskich luksusowych rezydencji – każda z prywatną przystanią jachtową oraz samochodem elektrycznym w pakiecie. Wiele z nich już wykupiono i zamieniono w wille i rezydencje oferujące apartamenty na wakacje.
Zastanawialiśmy się w redakcji, czy nie powinniśmy przenieść tam naszej siedziby, ale odległość od Polski oraz ceny – 475 tys. dolarów za apartament – nieco ostudziły nasze zapędy.

Wyspa Eden 257545324

WYSPY GALAPAGOS – EKWADOR

Wyspy Galapagos, zwane też Żółwimi, należą do najpopularniejszych archipelagów świata. Swą sławę zawdzięczają Karolowi Darwinowi, który podczas podróży dookoła świata zbadał je dosyć dokładnie i zaczął snuć swoją teorii o ewolucji zwierząt, czego dowodem miały być gatunki niespotykane gdzie indziej na świecie, a także różnice w faunie pojedynczych wysepek należących do archipelagu. To prawdziwy raj na Ziemi dla zwierząt oraz dla miłośników przyrody. Chroniony jest w Parku Narodowym Galapagos i Rezerwacie Morskim Galapagos chroniącym okalające je wody. Jest też wpisany na listę UNESCO.

Galapagos 332173991

GRECKA WYSPA – SANTORINI

Pięknych wysp nie brakuje też w Europie. Ale kiedy myślę o najpiękniejszej panoramie, natychmiast staje mi przed oczami Santorini. Białe domy miasteczka Oia, czarne wulkaniczne skały, błękitne niebo, turkusowe może, barwne bugenwille. Trudno wyobrazić sobie raj na Ziemi na czynnym wulkanie, ale biorąc pod uwagę fakt, że ostatni raz wybuchł ponad 3500 lat temu, uznaje się go za bezpieczny. Spacerując po ulicach wyspy można natknąć się na najsłynniejszą rodzinę Hollywood – Brada Pitta i Angelinę Jolie z dziećmi. Kupili tu posiadłość i bardzo często spędzają urlopy. Na większości plaż piasek jest czarny lub czerwony – wulkaniczny.

WYSPA LOMBOK – RAJ SURFERÓW

Lombok to indonezyjska wyspa położona między Bali a Sumbawą. Nie jest tak znana, jak jej utytułowana sąsiadka, dzięki czemu jest na niej o wiele spokojniej. Za to plaże są tu znacznie piękniejsze. Nad krajobrazem góruje wulkan Gunung Rijani wznoszący się na wysokość 3726 m n.p.m. Można się na niego wspiąć podczas dwudniowej wyprawy. Malownicze górskie szlaki, sprawiają, że jest to raj dla poszukiwaczy przygody i miłośników wędrówek. Jednak turystów najbardziej przyciągają szerokie, białe plaże ukryte w zatokach na południowym i zachodnim wybrzeżu (jedna z najpiękniejszych to Tanjung Aan) oraz piękne ogrody koralowe. Są tu też miejsca, które z powodu wysokich fal zasłynęły jako prawdziwe raje dla surferów – choćby plaża w Kuta oraz Desert Point. Najlepszy sezon na poskramianie fal na desce trwa od kwietnia do października.

Lombok 241127296

WYSPY MAUI I KAUAI – HAWAJE

Jeden z najpiękniejszych archipelagów wysp na Oceanie Spokojnym często wybierany jest przez młodych na romantyczny ślub na plaży lub przynajmniej podróż poślubną. Hawaje zachwycają zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, rajskimi plażami oraz niezwykłą kulturą i gorącą (nie tylko z powodu wulkanów) atmosferą. Podobno tu zostało uwięzione słońce. Po wyczerpującym dniu zwiedzania, surfowania, nurkowania i innych atrakcji warto odpocząć na plaży i przy promieniach zachodzącego słońca, obejrzeć magiczny pokaz tańca hula. Wyspy Maui i Kauai uchodzą za najpiękniejsze wyspy Hawajów, ale to na tej pierwszej, u stóp czynnego wulkanu Haleakala, najłatwiej spotkać gwiazdy Hollywood.

Hawaje 342932321

Hawaje 88610386

MALEDIWY WYSPY JAK MARZENIE

Malediwy na Oceanie Indyjskim słyną z krystalicznie czystej wody, bajecznych plaż i luksusowych kurortów. Turyści przyjeżdżają tu przez okrągły rok. To 1190 wysepek usytuowanych na 26 naturalnych atolach koralowych. Warto odwiedzić je przynajmniej raz w życiu. Najlepiej jak najszybciej, bo wyspy wystają zaledwie dwa metry ponad poziom morza, zagrożone są więc całkowitym zalaniem w razie podniesienia poziomu oceanów na skutek efektu cieplarnianego.

Malediwy 284927264

WYSPA ARUBA – KARAIBY

Wyspa należąca do Małych Antyli, położona u wybrzeży Wenezueli jest autonomicznym terytorium należącym do Holandii. To prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek na wodzie, pod wodą lub w wodzie. Są tu doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu i przede wszystkim nurkowania – dno morskie wokół wyspy to nurkowe eldorado. Ale mogą je podziwiać również zwykli turyści – wystarczy wybrać się na wycieczkę łodzią ze szklanym dnem. Oprócz bogatego podwodnego życia, nurkowie podziwiają też wraki statków. Niewielka wysepka słynie również z pięknych plaż, kopalń złota, luksusowych kasyn i hoteli oraz malowniczej kolonialnej zabudowy. Eagle Beach uznawana jest za jedną z najsłynniejszych na świecie plaż – oprócz kąpieli morskich i słonecznych, znana jest z kasyn.

Aruba 210292093

CZYTAJ TEŻ:

CHILL OUT NA WYSPACH

MADERA – RAJSKI OGRÓD ATLANTYKU

NAJBARDZIEJ ROMANTYCZNE MIEJSCA NA ŚWIECIE

baner Norden Cosmetics

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz