Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Większoœść problemów z cerą wynika z niewłaœściwego demakijażu i oczyszczania twarzy. Warto więc uznać rytuał oczyszczania za najważniejszy w pielęgnacji? Jeœśli go bowiem pominiemy, wszystkie kolejne zabiegi kosmetyczne nie będą miały sensu.

Tekst: Kaja Ostrowska, konsultacja: dr Olga Warszawik-Hendzel

Z oczyszczaniem twarzy jest trochę jak z porządkowaniem mieszkania. Tak jak nie ma sensu stawiać wazonu z kwiatami na brudnym stole w zakurzonym mieszkaniu, tak samo bezcelowe jest aplikowanie najlepszych nawet kremów na niewłaœściwie przygotowany do tego naskórek. Efekt pielęgnacyjny będzie żaden, bo na skórę z zablokowanymi porami, warstwą łoju czy kurzu nie zadziała żaden preparat. Ani tani, ani drogi. Ani w formie serum, kremu czy maski. Składniki aktywne nie przebiją się przez warstwę zanieczyszczeń i w najlepszym wypadku stworzą mieszaninę tłuszczów i kurzu, która w długotrwałym kontakcie ze skórą spowoduje stan zapalny.

Demakijaż ważniejszy niż krem

Niech ta pierwsza rzuci kamieniem, której nie zdarzyło się choć raz w życiu położyć do łóżka w œśrodku nocy w pełnym makijażu. Raz na jakiœ czas cera jest w stanie znieœść to wykroczenie (w końcu nikt nie jest doskonały), jednak systematyczny brak starannego wieczornego oczyszczania szybko odbije się na kondycji cery i znacznie przyspieszy jej starzenie.

O ile usuwanie resztek fluidu, tuszu, szminki, cieni jest dla większoœści z nas sprawą oczywistą, o tyle często zapominamy, że nieumalowana twarz brudzi się tak samo jak umalowana. Pozostają na niej resztki kosmetyków pielęgnacyjnych (kremów, masek, żeli, preparatów fotoprotekcyjnych), a te –mieszając się z warstwą „zużytych” komórek, łojem, potem, kurzem – tworzą lepką warstwę, która najpierw blokuje ujœścia gruczołów łojowych, potem zaczyna ulegać rozkładowi. A to jest dla skóry niebezpieczne: produkty uboczne rozkładu łoju podrażniają skórę, wywołując miejscowe mikrozapalenia, skąd krok do zaskórników i krostek. Warto też pamiętać, że łój miesza się nie tylko z drobnoustrojami naturalnie bytującymi na skórze, ale też z tymi przenoszonymi na twarz przez ręce z różnych przedmiotów.

oczyszczanie 1Przesada niewskazana

Słynące pięknej i gładkiej cery Japonki przywiązują ogromną wagę do oczyszczania twarzy. Zanim nałożą na twarz krem, potrafią użyć nawet oœśmiu różnych zmywaczy, ale podstawą są trzy etapy: zmycie makijażu preparatem tłuszczowym, który najlepiej radzi sobie z makeupem ‒– najlepiej w połączeniu z masażem, który pobudza mikrokrążenie i odpręża; oczyszczanie skóry pianką lub żelem oraz tonizowanie. Całoœść kończy nałożenie lekkiej emulsji nawilżającej. Warto brać z nich przykład, wszak są ekspertkami w dbałoœści o cerę, Odzwierciedleniem tego są kosmetyki do demakijażu japońskich marek. W każdej znajdziemy co najmniej trzy preparaty do stosowania jeden po drugim.

Żadne skrajnoœści nie są dobre. Niewskazane jest zarówno zaniedbanie oczyszczania, jak oczyszczanie nadmierne, tzn. zbyt częste lub zbyt intensywne. Jeœśli mamy skórę tłustą lub mieszaną, ze œświecącą się strefą T, to myjąc twarz kilka razy dziennie, albo przecierając ją płynem micelarnym, spowodujemy, że będzie się przetłuszczała jeszcze intensywniej. Zadziała fizjologia: usunięcie ochronnej warstwy sebum da sygnał gruczołom łojowym, że bariera ochronna naskórka została naruszona i należy ją jak najszybciej odbudować. Efektem będzie coraz szybsze przetłuszczanie. Z kolei sucha skóra oczyszczana zbyt często i zbyt silnie działającymi kosmetykami szybko stanie jeszcze bardziej sucha, œciągnięta, piekąca, łuszcząca się.

Pamiętajmy też, że cery nie da się oczyœścić na (i tak samo nawilżyć czy odżywić) na zapas. Intensywniejsze tarcie nie zapewni lepszego oczyszczenia, a jedynie spowoduje podrażnienie i wysuszenie.

Inne częste błędy przy demakijażu? Myjemy twarz samą wodą, co na nic się nie zda, bo woda bez dodatku œśrodków myjących nie usunie zanieczyszczeń. Oczyszczamy twarz wacikiem nasączonym mleczkiem, na tym kończąc demakijaż, co powoduje, że brud wymieszany z resztkami kosmetyku zostaje na twarzy. Dalej –‒ myjemy twarz żelem pod prysznic lub mydłem w kostce, czym doprowadzamy do przesuszenia naskórka. Płynem micelarnym trzemy oczy lub skórę twarzy, co powoduje, że nawet cera nie mająca cech nadwrażliwośœci staje się od nadmiernego pocierania zaczerwieniona. Tymczasem pierwszy płatek nasączony preparatem micelarnym należy najpierw przyłożyć do oczu czy ust, by makijaż sam się oderwał i dopiero kolejnymi zetrzeć jego resztki.

Wstęp do pielęgnacji

Nierozsądne jest oczekiwanie od kosmetyków oczyszczających szczególnych właœciwoœści pielęgnacyjnych. Ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń, przywracanie właœciwego pH, ewentualnie łagodzenie podrażnień, działanie antybakteryjne. Tylko –‒ i aż –‒ tyle. Działanie ujędrniające, przeciwzmarszczkowe powinnyœśmy pozostawić aplikowanym póŸźniej kremom czy specjalistycznym produktom pielęgnacyjnym.

To, czy do oczyszczania twarzy wybierzemy żel, krem do mycia, mleczko i tonik czy też płyn micelarny ‒– ma znaczenie tylko ze względu na nasze upodobania do okreœślonej formy kosmetyku. Warto jednak wiedzieć, że dobrze jest, gdy stosowanie produktów oczyszczających (tak jak i wszystkich innych) cechuje pewnego rodzaju dynamika, wynikająca choćby z przemian zachodzących w skórze pod wpływem czasu. Podstawą musi być więc obserwacja i zrozumienie potrzeb skóry. Jeśœli po użyciu żelu do mycia twarz nas piecze –‒ odstawiamy go. Gdy mleczko i tonik zostawiają na twarzy lepki film, który nas irytuje ‒– spróbujmy płynu micelarnego. Do zweryfikowania stosowanego produktu powinno nas skłonić utrzymujące się uczucie „œściągniętej” skóry, pieczenie, zaczerwienienie, pojawiające się nowe krostki i zaskórniki. I aspekt całkowicie komercyjny: konsystencja, zapach i cena danego preparatu. Jeśœli mamy stosować go systematycznie, co najmniej dwa razy dziennie, powinniœśmy czuć przyjemnoœść z aplikacji produktu, a ze względu na jego dośœć szybkie zużycie – musimy być pewne, że cena pozwala nam na jego systematyczne stosowanie.

Co lubimy?

Kobiety coraz czꜶciej odwracają się od mleczek, zarzucając tym preparatom, że zostawiają na powierzchni skóry nieznoœśny film, który nawet po użyciu toniku nie zapewnia poczucia œświeżoœci i powoduje œświecenie cery. Toniki zajmują nieodmiennie mocną pozycję, wykorzystywane są zarówno jako produkt kończący rytuał oczyszczania (przywrócenie pH skóry), jak i preparat działający doraŸźnie odœwieżająco oraz długofalowo –‒ kojąco i bakteriostatycznie. Zdecydowanie na topie są płyny micelarne. W roztworze, który wygląda jak czysta woda, znajdują się micele, specjalne cząsteczki, które stanowią rodzaj transporterów dla składników tłuszczowych, nierozpuszczalnych w wodzie. Zatem o ile w przypadku żeli, kremów do mycia – spłukujemy zanieczyszczenia bieżącą wodą, to w przypadku płynów micelarnych używamy wody już w nich zawartej.

oczyszczanie 3

Jaka cera, takie oczyszczanie

Cera tłusta Ÿźle zareaguje na agresywne œśrodki myjące, szczególnie te na bazie alkoholu, który wysusza, więc chwilowo poprawia wygląd skóry, ale niszczy płaszcz hydrolipidowy, dając sygnał do wzmożonej produkcji sebum. Niewłaśœciwie oczyszczana skóra tłusta nie dośœć, że będzie się œświecić, to stanie się jeszcze bardziej podatna na podrażnienia. Najlepiej więc używać płynów micelarnych i delikatnych żeli do mycia twarzy. Skóra sucha dobrze zareaguje na oczyszczanie mleczkiem (składniki tłuszczowe zostaną w tym przypadku wchłonięte przez naskórek) i końcowe przetarcie jej tonikiem. Do oczyszczania skóry wrażliwej i naczyniowej powinnyœmy użyć nie tyle okreœślonej formy kosmetyku, co szukać takiego o możliwie najprostszym składzie, koniecznie bez składników zapachowych i barwiących. Słowem: czym krótsza lista INCI, tym lepiej. Te o dużej iloœści substancji aktywnych – prawdopodobnie będą podrażniać.

Pamiętajmy jedno ‒– bez względu na to, czego użyłyœmy do oczyszczenia twarzy, musimy to też z niej usunąć. W przeciwnym razie pozostawimy nadal w kontakcie ze skórą rozpuszczone w preparacie zanieczyszczenia. Właœśnie do tego służą toniki lub zwykła woda. Jeśœli woda ‒– to i tak potem zastosujmy tonik. Dla utrzymania prawidłowego pH skóry, załagodzenia podrażnień i odœświeżenia cery.

================

Co do czego?

Mleczko

Służy do oczyszczania twarzy i do demakijażu. Zawiera odpowiednią ilośœć i rodzaj œśrodków powierzchniowo czynnych pomagających „oderwać” od skóry zanieczyszczenia (zarówno te wodne, jak i tłuszczowe). Ponieważ pozostają one rozpuszczone w mleczku, musimy pamiętać o zmyciu takiego produktu ze skóry. Dlatego po zastosowaniu mleczka należy użyć toniku albo płynu micelarnego.

Tonik

Tonik jest kosmetykiem, który pozwala utrzymać lekko kwaœśne pH skóry, co zapewnia odpowiednie warunki dla zachowania naturalnej flory bakteryjnej. Toniki są przydatne i pomocne w „doczyszczeniu” twarzy, zwłaszcza jeśœli stosujemy mleczka lub inne produkty, których nie spłukujemy wodą. Dają wówczas poczucie œświeżoœci, usuwają resztki makijażu i zanieczyszczeń. Poza tym działają nawilżająco i łagodząco.

Płyn micelarny

Zawiera micele, czyli sfery składające się z cząsteczek hydrofilowych i lipofilowych (o powinowactwie do wody lub tłuszczów). Zastępuje więc mleczko i inne preparaty do demakijażu, efektywnie usuwając z twarzy wszelkie zanieczyszczenia i jednoczeœśnie przywracając jej komfort nawilżenia. Oczyszcza niezwykle delikatnie, gdyż nie wymaga intensywnego pocierania cery.

 

oczyszczanie Olga Warszawikdr Olga Warszawik-Hendzel

dermatolog, Centrum Laseroterapii ELITE

 

 

baner Norden Cosmetics

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz