Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Gdy odczuwamy pragnienie  nasz organizm informuje nas, że jesteśmy już w niewielkim stopniu odwodnieni. Może boleć nas głowa lub  będziemy roztargnieni. Jak wynika z badań, Polacy bez trudu rozpoznają objawy odwodnienia.

ODWODNIENIE ZDARZA SIĘ NIE TYLKO LATEM

Gdy odczuwamy pragnienie  nasz organizm informuje nas, że jesteśmy już w niewielkim stopniu odwodnieni. Może boleć nas głowa lub  będziemy roztargnieni. Jak wynika z badań, Polacy bez trudu rozpoznają objawy odwodnienia. Jako pierwsze oznaki tego stanu wskazują: uczucie pragnienia (54%), uczucie suchości w ustach (44%) oraz zmęczenie i senność (31%). Mimo, że znamy te symptomy, nadal często bagatelizujemy kwestie związane z prawidłowym nawodnieniem organizmu. Ukryty wróg – odwodnienie, pragnienie to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm. Konsekwencją utraty wody jest najpierw pogorszenie samopoczucia, a dopiero później uczucie pragnienia. Dlatego należy na bieżąco uzupełniać płyny, nie czekając, aż zachce nam się pić. - Niestety, już od dzieciństwa jesteśmy przyzwyczajeni do bycia odwodnionymi. W przedszkolu nie pozwala się dzieciom pić z obawy, że będą ciągle wychodziły do toalety. Zjawisko to nasila się w szkole, a potem w pracy. Moim zdaniem to niekorzystny, kulturowo i społecznie wymuszony styl życia, który powinniśmy starać się zmieniać – mówi profesor Ryszard Gellert, nefrolog, wybitny specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej z Kliniki Nefrologii CMKP Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie firmy Coca-Cola, zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków wyniki w %.

W ciągu dnia człowiek traci nawet 2-3 litry wody poprzez oddychanie, procesy wydalania i wraz z potem, co stanowi ok. 1-2% masy ciała. Oczywiste jest, że w okresie letnim ilość ta zwiększa się np.  ze względu na wyższą temperaturę powietrza. Niewielu jednak z nas wie, że jesienią i zimą również łatwo o odwodnienie – większość dnia spędzamy w zamkniętych, klimatyzowanych i ogrzewanych  pomieszczeniach, zapominając o spożywaniu płynów.Już nawet niewielkie odwodnienie, wynoszące około 2% masy ciała, może powodować dolegliwości takie jak bóle głowy, zmęczenie, pogorszenie koncentracji, pamięci krótkotrwałej oraz refleksu. Aby temu zapobiec, należy pić regularnie, nawet gdy nie odczuwamy pragnienia. W ten sposób dostarczymy organizmowi taką ilość płynów, jaka jest mu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Szczególną opieką w zakresie nawadniania organizmu należy otaczać dzieci i osoby starsze, gdyż są to grupy wyjątkowo narażone na ryzyko odwodnienia. Dzieci nie potrafią jasno komunikować swoich potrzeb, są zbyt zaabsorbowane zabawą lub pobytem w szkole, by pamiętać o piciu, natomiast u ludzi starszych zanika uczucie pragnienia.woda zdrowie SPAeden pl

NAWADNIAJ SIĘ ZE SMAKIEM

Dietetycy radzą, aby wypijać od 2 do 2,5 litra płynów dziennie, zaś podczas upałów odpowiednio zwiększyć tę ilość, w zależności od potrzeb.  Nie musi to być tylko czysta woda. Wykazano, że picie różnych rodzajów płynów sprzyja lepszemu nawodnieniu organizmu. Osoby, które piją cztery, pięć lub więcej kategorii napojów, w rezultacie wypijają w ciągu dnia więcej niż osoby ograniczające się tylko to jednego rodzaju  płynów. - Często  nawadniamy się tylko rano i późnym  popołudniem, spożywając  w krótkim czasie całą niezbędną w ciągu doby ilość płynów. Takie zachowanie nie zapewnia jednak właściwego nawodnienia – nagle obciążony płynami organizm stara się ten „nadmiar” usunąć, a nie  rozprowadzić po całym ciele. – dodaje prof. Ryszard Gellert.

Średnia liczba wypijanych szklanek napojów w ciągu dania  a liczba spożywanych kategorii napojów. Badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie firmy Coca-Cola, zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków, wyniki w szklankach.

Większe urozmaicenie rodzajów spożywanych napojów wiąże się z lepszym nawodnieniem organizmu. Osoby prowadzące zdrowy, aktywny styl życia, mogą także wybierać spośród szerokiej gamy napojów z dodatkiem cukru. Najważniejsze jest, aby zachować tzw. zrównoważony bilans energetyczny to znaczy dostarczać (wraz z pożywieniem oraz napojami)  i spalać podobną ilość kilokalorii. – uważa Barbara Dąbrowska-Górska, specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk z poradni Dietosfera. - Można to osiągnąć między innymi poprzez zwiększenie stopnia aktywności fizycznej. Dla osób odchudzających się, dbających o linię, czy cukrzyków świetnym rozwiązaniem są napoje o obniżonej wartości energetycznej, typu „light”. W ich składzie cukier zastąpiony jest substancją słodzącą, dzięki czemu napój jest słodki i smaczny, a jednocześnie dostarcza znikomą ilość energii (kcal). Jednym z najciekawszych doniesień dotyczących nawadniania jest fakt, że umiarkowane ilości płynów zawierających kofeinę nie powodują odwodnienia organizmu, jak powszechnie sądzono. To dobra wiadomość np. dla wielbicieli kawy, którzy z czystym sumieniem mogą teraz wypijać 2-3 filiżanki naparu dziennie – dodaje Barbara Dąbrowska-Górska.

SYMPTOMY ODWODNIENI

LEKKIE (utrata około 1% masy ciała) Typowe objawy: pragnienie, bóle głowy, osłabienie, zawroty głowy, zmęczenie i apatia.

UMIARKOWANE (utrata około 4% masy ciała) Typowe objawy: uczucie suchości w ustach, oddawanie niewielkiej ilości lub całkowity brak moczu, ospałość, przyspieszone bicie serca, mało elastyczna skóra.

SILNE (utrata około 10% masy ciała) Typowe objawy: skrajne pragnienie, brak moczu, szybki oddech, zmiana stanu psychicznego, zimna i lepka skóra. Silne odwodnienie jest stanem krytycznym wymagającym interwencji medycznej i może prowadzić do śmierci.

baner Norden Cosmetics

Partnerzy

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz

Partnerzy